سرفصل های مهم

جلوگیری از حملات DDoS


در حملات DDoS یا منع سرویس توزیع یافته، مهاجم قصد دارد سرویس دهی شما به کاربران عادی را مختل کند. معمولاً مهاجمین از روش های مختلفی جهت حمله به زیرساخت ها استفاده می کنند؛ و البته تنها وبسایت های بزرگ و برندهای شناخته شده نیستند که در معرض این گونه اقدامات مخرب قرار دارند.

این حملات در لایه های 3 ، 4 و 7 رخ داده و باعث هدر رفت منابع زیرساختی، از دسترس خارج شدن سرور، کندی فرآیند پاسخ دهی و غیره می شوند. به چند مثال از حملات در لایه های OSI توجه کنید:

آشنایی با مدل OSI

OSI Layer Example of DDoS attacks
Layers 3 and 4

UDP flood attack

SYN floods

ACK floods

ICMP flood attack

SNMP flood attack

Protocol violation attacks

DNS amplification attack

DNS Garbage Flood

DNS Query flood

Layer 7

HTTP flood attack

WordPress pingback attack

HULK attack

LOIC attack

Slowloris attack

Mirai and Mirai-variant HTTP attacks

محافظت در برابر حملات لایه 3 و 4

در حالت پیش فرض، با توجه به قوانین از پیش تعریف شده در شبکه توزیع محتوای میزبان کلود، تمامی حملات DDoS در لایه شبکه (3 و 4) به طور خودکار دفع خواهند شد. این تنظیمات امنیتی در پنل میزبان کلود بخش محافظت از حملات DDoS، "استراتژی سپر" نام دارد.

برای استفاده از این ویژگی نیاز به اقدام خاصی نبوده و میزبان کلود بلافاصله پس از اتصال دامنه به CDN، از سایت شما در برابر حملات در این لایه ها محافظت خواهد کرد.

اما برای دفاع در برابر حملات پیشرفته تر و در لایه های بالاتر مدل OSI باید استراتژی امنیتی قوی تری اتخاذ کنید.

آشنایی با حملات DDoS در لایه های 3، 4 و 7

محافظت در برابر حملات لایه 7

برای محافظت در برابر حملات لایه 7 می توانید از سه استراتژی امنیتی پیشرفته در پنل میزبان کلود استفاده کنید. این سه استراتژی میزان سخت گیری امنیتی را با چالش های مختلف افزایش می دهند؛

یعنی در "استراتژی جنگنده" از چالش کوکی برای شناسایی هویت رباتی کاربر استفاده می شود؛ در "استراتژی ژنرال" از چالش JS برای شناسایی ربات هایی که رفتار انسانی را تقلید می کنند، استفاده شده و در نهایت در "استراتژی قلعه" از پیشرفته ترین چالش یعنی چالش کپچا (Captcha) جهت اعتبارسنجی کاربران کمک گرفته خواهد شد.

در پلان های پیشرفته و سازمانی، می توانید هر کدام از این چالش ها را به عنوان یک استراتژی امنیتی برای مقابله با حملات DDoS اتخاذ کنید. اما در پلان های پایین تر امکان فعالسازی چالش کپچا وجود ندارد.

زمان اعتبار چالش

زمان اعتبار چالش یعنی اعتبارسنجی انجام شده ی کاربر تا چه مدت معتبر شناخته شده و دسترسی وی مجاز محسوب شود. برای مثال اگر زمان اعتبار را روی یک هفته قرار دهید، کاربر تا یک هفته با چالش مجدد مواجه نخواهد شد.

فعالسازی ماژول محافظت از DDoS برای صفحات

در صورتی که مایلید برای یک صفحه یا مسیر خاص از قوانین و استراتژی های امنیتی محافظت DDoS استفاده کنید، کافیست پس از کلیک بر روی منوی CDN ابری، به قسمت "قوانین صفحات" مراجعه کرده و در صفحه باز شده، آدرس صفحه مورد نظر را وارد کنید.

سپس مقابل آدرس صفحه، روی آیکن افزودن قانون کلیک کرده و در منوی باز شده، گزینه Security Level را انتخاب کنید.

در نهایت کافیست استراتژی مورد نظر را اتخاذ کنید.