سرفصل های مهم

عارضه یابی و عیب‌زدایی


ممکن است به دلایل مختلفی هنگام اتصال به زیرساخت CDN ابری میزبان کلود با چالش هایی مواجه شوید که غالباً به دلیل کانفیگ های ناصحیح یا ناقص رخ خواهند داد.

برای این منظور در ادامه چند مورد مهم را بررسی کرده و راه حل های آنها را نیز ارائه خواهیم داد.

مشکل در ایجاد DNS رکوردهای جدید با نام مشابه

گاهاً پیش می آید که امکان ساخت رکورد DNS جدید با مقدار مشابه در بخش Name را نداشته باشید؛ این مشکل به علت قواعدی در رکوردهای CNAME رخ خواهد داد. برای مثال ممکن است:

جهت جلوگیری از تداخلات احتمالی و ارسال اطلاعات صحیح Hostname، از ایجاد رکوردهای جدید با نام تکراری منع خواهید شد.

استفاده از تنظیمات CDN ابری میزبان کلود

در صورتی که زیرمنوها یا تنظیمات CDN ابری میزبان کلود برای شما فعال و قابل رویت نیست، به این دلیل است که باید ابتدا دامنه فعالی را انتخاب کنید.

منظور از فعال بودن دامنه این است که NS رکوردهای CDN میزبان کلود را جایگزین رکوردهای NS دامنه خود کرده باشید تا دامنه در پنل میزبان کلود فعال شود.

در این صورت پس از انتخاب سایت (دامنه مورد نظر) می توانید به تمام تنظیمات دسترسی داشته باشید.

برای مشاهده وضعیت اتصال دامنه های خود به CDN میزبان کلود نیز می توانید به صفحه اصلی پنل مراجعه کرده و از فعال بودن دامنه مورد نظر خود اطمینان حاصل کنید.

برای مشاهده رکوردهای NS دامنه سایت تان می توانید از ابزار Dnschecker.org یا دستور Dig در ترمینال لینوکس، نیز استفاده کنید.

اگر با وضعیت "متوقف شده" مواجه شدید، یعنی وضعیت دامنه شما به دلیل منفی شدن کیف پول حساب به حالت تعلیق درآمده است.

فعال بودن آیکن ابر

اگر می خواهید ترافیک سایت تان قبل از سرور اصلی، از سرورهای لبه CDN میزبان کلود عبور کند، باید از فعال بودن علامت ابر مقابل رکوردهای DNS اطمینان حاصل کنید.

به طور مثال، اگر آیکن ابر مقابل رکورد A شما غیرفعال باشد، ترافیک از سرورهای CDN میزبان کلود عبور نخواهند کرد. 

در صورتی که مایلید برای برخی از رکوردها، ترافیک مستقیماً به سرور اصلی فرستاده شود، علامت ابر مقابل آن رکورد را خاموش کنید.

در صورت فعال بودن "ابر"، دیگر IP های سرور اصلی شما برای سایرین قابل رویت نبوده و بجای آن IP های میزبان کلود نمایش داده خواهد شد.

استفاده از پروتکل HTTPS

در صورتی که قصد دارید از گواهینامه SSL از قبل تهیه شده استفاده کنید، کافیست آن را با اطلاعات صحیح در پنل میزبان کلود وارد کنید. دقت داشته باشید که این اطلاعات ضروری بوده و باید با CRT، Private key و CABUNDLE تکمیل شود.

در صورت درج ناقص این اطلاعات ارتباطات بین مرورگر کاربران و سرورهای CDN میزبان کلود رمزنگاری شده و امن برقرار نخواهد شد.

علاوه بر این می توانید با یک کلیک از SSL رایگان میزبان کلود استفاده کنید.

پس از انتخاب پروتکل اتصالی در دو مرحله (ارتباطات بین مرورگر و سرورهای CDN و ارتباطات بین سرورهای CDN و سرور اصلی) می توانید وضعیت اتصال را در بالای صفحه تنظیمات HTTPS مشاهده کنید.

برای جلوگیری از وقوع ارورهای SSL، توصیه می کنیم تمام لینک ها و Asset های خود را به بستر https منتقل کنید.